Budynek w Krągłem

Reprodukcja cyfrowa, format a3. Gramatura papieru min. 120, oprawione w antyramę.

Gwarancja jakości i zgodności z oryginałem, zapewniona przez autora.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • szt.
  • Cena katalogowa: 49,99 zł
  • Rabat: -10,00 zł
  • 39,99 zł

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

 

Krągłe (niem. Berndorf), to mała wioska w gminie wiejskiej Szczecinek, położona z dala od krajowej „jedenastki”, tuż przy granicy administracyjnej powiatu. Jak wynika z zachowanych dokumentów, właścicielem wsi w 1747 roku był Paul Wedig von Glasenapp. W 1784 r. otoczoną lasami wieś zamieszkiwało 26 zagrodników, kowal i nauczyciel. W sumie było 27 zagród własnościowych (chat dymnych) oraz własność braci Wediga i Heinricha Glasenapp.

W latach 80. XIX w. majątek był już w rękach Hermana Budke, a w 1891 r. stał się własnością jego żony Sophie. To właśnie z tego okresu pochodzi skromny parterowy dwór. Od strony głównej drogi prowadzi do niego wysadzona starymi drzewami, brukowana alejka. Po prawej stronie znajduje się, dzisiaj już mocno zmieniona, dawna zabudowa gospodarcza oraz mieszkania pracowników folwarcznych.

Pokryty naczółkowym, łupkowym dachem obiekt, położony jest na uboczu wsi. Niegdyś, od strony południowej, przylegał do niego niewielki park, po którym dzisiaj pozostało kilkanaście starych drzew. Budynek został przebudowany w latach dwudziestych XX w. Jego plan oparty został na planie prostokąta. Ściany fundamentowe wykonano z obrobionego kamienia polnego. Oś budynku akcentuje o półkolistym rzucie loggia z tarasem na poziomie parteru, wsparta na czterech kolumnach. W tympanonie zachował się ornament w postaci półkolistego festonu. Być może ponad nim zainstalowany był niegdyś zegar lub kartusz herbowy.

Symetryczny układ okien zaburzają dwa półkoliście przesklepione okna z drzwiami po lewej stronie elewacji. Od frontu na wysokości dachu pokrytego łupkiem, zachowały się dwie drewnianej konstrukcji lukarny.

Po wojnie budynek wykorzystywano jako mieszkanie oraz wiejską świetlicę. Obecnie dawny dwór użytkowany jest już tylko w połowie, a jego stan techniczny z roku na rok stale się pogarsza.

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą).