Dwór w Krosinie

Reprodukcja cyfrowa, format a2. 42.4 x 59.8 cm! Gramatura papieru min. 300, od razu oprawione w antyramę.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • Cena katalogowa: 79,99 zł
  • Rabat: -10,00 zł
  • 69,99 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

 

Rodowód Krosina (niem. Gross Krosin) sięga średniowiecza. Pierwszy znany dokument, dotyczący położonej nad Parsętą wsi, pochodzi z XV wieku. W XIX wieku były tutaj siedziby dwóch majątków Schulze i Heinricha von Glasenapp. Oba w latach międzywojennych znalazły się w ręku Leo von Kleista.

Neoklasycystyczny dwór został zbudowany pod koniec XIX wieku, stanowiąc wschodnią pierzeję obszernego dziedzińca folwarcznego. Jest to obiekt dwukondygnacyjny z półstromym krytym papą dachem. Powstał na planie litery „T” z podpiwniczonym skrzydłem (ryzalitem) ulokowanym od strony zachodniej. Tutaj też jest główne wejście z niewielką, przeszkloną werandą. Dziś dawny dwór pełni rolę wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Od strony parku przylega piętrowa, współczesna oficyna mieszkalna. Do jednego z mieszkań prowadzi niezależne wejście. Ta część budynku jest w złym stanie technicznym, o czym świadczy m.in. zapadnięty fragment połaci dachowej. Ściany zdobią gzymsy na wysokości stropu oraz okiennych parapetów, a w skrzydle zachodnim podokienne prostokątne płyciny.

Dwór, w którym w okresie PRL znajdowała się siedziba PGR, położony jest na zapleczu działającego od wielu dziesięcioleci tartaku KPPD Szczecinek. Wielkie sterty składowanego drewna, zdewastowane otoczenie, przestrzenny chaos, wielki wybetonowany plac, hałas, a nawet drgania ziemi pochodzące od tartacznych urządzeń, mają destrukcyjny wpływ na stare mury.

Do dworu od zachodu i południowego - zachodu przylegają resztki dawnego parku krajobrazowego.

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą).