Dwór w Kusowie

Reprodukcja cyfrowa, format a2. 42.4 x 59.8 cm! Gramatura papieru min. 300, od razu oprawione w antyramę.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • Cena katalogowa: 79,99 zł
  • Rabat: -10,00 zł
  • 69,99 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

Rysunek dworu w Kusowie (niem. Kussow) powstał w lipcu 2018 r. To wbrew pozorom ważna informacja, ponieważ XVIII wieczny szachulcowej konstrukcji budynek znajduje się w stanie agonalnym i jego dni są już policzone. O istnieniu dworskiego założenia świadczy rząd olbrzymich kamieni, z których największe dochodzą do 3 metrów wysokości.

Zgodnie z tutejszą legendą zostały one ściągnięte z okolicznych pól i przyciągnięte pod siedzibę rodową Galsenapów zaprzęgami wołów. Z czasem utarło się powiedzenie, że są to zęby Glasenappa. Od tej też strony swój początek bierze, brukowana polnym kamieniem alejka. Alejka kończy się na dworku z główną fasadą skierowaną na południowy wschód.

Jest to budynek parterowy o planie prostokąta z poddaszem użytkowym od szczytu i kamiennymi piwnicami. Od wschodniej ściany szczytowej widać postępującą destrukcję więźby dachowej. W tym też miejscu budynek stopniowo pochłania gęsta zieleń. To tutaj, przesłonięte wysokimi drzewami, ukrywa się mocno już zniszczone skrzydło, którego rodowód sięga XIX wieku.

Dwór wybudowano za czasów, kiedy majątek podzielony był pomiędzy rodzinami Kleistów i Glasenappów. W XIX wieku jego właścicielem została rodzina Blankenburg.

Od strony podjazdu, pośród wysokich traw, znajduje się ceglana obora z początku XX w.

 

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą).