Dwór w Tarninie

Reprodukcja cyfrowa, format a2. 42.4 x 59.8 cm! Gramatura papieru min. 300, od razu oprawione w antyramę.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • Cena katalogowa: 79,99 zł
  • Rabat: -20,00 zł
  • 59,99 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

Niewiele można się dowiedzieć o Tarninie (niem. Dornhof), małej osadzie leżącej tuż przy wjeździe do Parsęcka od strony Szczecinka.

Charakterystycznym elementem krajobrazowym jest, biegnąca prostopadle do szosy aleja, kończąca się bramą za którą widać niepokaźny dwór pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Od jego strony wschodniej znajdują się resztki niegdysiejszego parku krajobrazowego.

Dwór wybudowany został najprawdopodobniej przez rodzinę Gehrke. W okresie międzywojennym nazwisko to nosiło kilka znaczących w powiecie osób.

Obiekt, którego elewację od strony alei praktycznie w całości przesłania wysokie drzewo oraz gęsty szpaler krzewów i przyciętych drzewek, użytkowany jest jako dom mieszkalny. To budowla parterowa ze stromym, dwuspadowym dachem krytym szarym łupkiem, oparta na planie prostokąta i symetrycznym układzie elewacji. Ściany zewnętrze wykonano z czerwonej cegły ceramicznej.

Oś frontonu wyznacza piętrowy ryzalit zwieńczony tympanonem. Główne wejście zaakcentowane podłużnymi oknami, oszpecone zostało drewnianą przybudówką pomalowaną na zielono.

Budynek w całości jest podpiwniczony z polnego, obrobionego kamienia. Na elewacji fontowej utrzymanej w klasycystycznej formie, w miarę w dobrym stanie zachowały się jeszcze detale architektoniczne m.in. takie jak obramowania okien, pilastry płycinowe z kanelami (skrajne), a także międzyokienny gzyms i okap.

Fronton dworu, (zwyczajem rozpowszechnionym w dawnej Polsce, a na Pomorzu raczej niepraktykowanym), zorientowany jest na godzinę 11, tak aby latem słońce oświetlało w ciągu dnia od kwietnia do września wszystkie ściany domu.

 

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą).