Dworek w Białowąsie

Reprodukcja cyfrowa, format a2. 42.4 x 59.8 cm! Gramatura papieru min. 300, od razu oprawione w antyramę.

Gwarancja jakości i zgodności z oryginałem, zapewniona przez autora.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • Czas realizacji: Druk w drukarni. 3-5 dni
  • Cena katalogowa: 79,99 zł
  • Rabat: -20,00 zł
  • 59,99 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

 

Niemiecka nazwa wsi Białowąs - Balfanz wywodzi się bezpośrednio ze słowiańskiego określenia baly wons, o czym nawet wspominają kroniki starej rodziny pomorskiej Glasenappów. Białowąs do XIX wieku był ich własnością i dopiero później przeszedł w posiadanie rodziny von Rittbergów.

Po 1830 roku na murach starszej budowli, prawdopodobnie dworu, nowi właściciele zbudowali pałac w stylu neogotyku angielskiego. Nad wejściem głównym umieszczony został kartusz z herbem rodu von Rittberg. Pałac zbudowano na planie prostokąta, z dwoma asymetrycznie rozmieszczonymi ryzalitami przy ścianach szczytowych. Obiekt jest podpiwniczony z murami wykonanymi z łamanych polnych kamieni. Dach zróżnicowany, cztero- i dwuspadowy. Charakterystycznymi elementami, oprócz przeszklonej oranżerii w poziomie parteru, są także wąskie, ostrołukowe okna. Zarówno ryzality, jak i okna są pozostałością po jego pierwotnym wystroju. W pierwszych latach XX wieku pałac został przebudowany. Wtedy też zmieniono kształt dachu. Z bocznych ryzalitów usunięto trójkątne zwieńczenia ze sterczynami, zmieniono ukształtowanie dachów, drewniany ganek od szczytu, a na poziomie dawnego tarasu ogrodowego pojawiła się stalowej konstrukcji oranżeria.

Pałac, poprzez niefortunną przebudowę, bezpowrotnie zatracił swój pierwotny charakter. Na domiar złego, przebudowano także jego bezpośrednie otoczenie, liczący ok. 6,5 ha park krajobrazowy, z dużym stawem od strony kościoła. W skład założenia wchodzi również dom zarządcy z 1906 roku oraz dom ogrodnika z końca XIX wieku.

Ostatnim właścicielem majątku do 1945 roku był Friedrich Wilhelm Graf von Rittberg. Po II wojnie światowej obiekt był w rękach Skarbu Państwa. Mieścił się tutaj ośrodek szkoleniowy. Obecnie w rękach prywatnych.

W parku zachowały się unikatowe gatunki drzew takich jak: orzech czarny, cyprysiki, ok. 200-letni buk czerwonolistny oraz mający ponad 800 cm w obwodzie 500-letni dąb szypułkowy.

 

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą).