Fragment pałacu w Grzmiącej

Reprodukcja cyfrowa, format a2. 42.4 x 59.8 cm! Gramatura papieru min. 300, od razu oprawione w antyramę.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • Cena katalogowa: 79,99 zł
  • Rabat: -10,00 zł
  • 69,99 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

Grzmiąca jest jedną z najstarszych wsi na terenie naszego powiatu. Po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w 1377 roku. Do 1830 roku tutejszy majątek liczący ok. 2200 ha znajdował się w rękach pomorskiego rodu Glasneppów. Potem, z powodu bankructwa, przeszedł na własność państwa stając się królewską domeną.

Z dawnego pałacowego otoczenia, oprócz zdziczałego naturalistycznego parku liczącego niegdyś ok. 2,5 ha, zostały jedynie słupy bramy wjazdowej na dziedziniec w postaci dwóch masywnych obelisków. Niegdyś, na ich szczycie umieszczone były rzeźby orłów z rozpostartymi skrzydłami.

Istniejący do 1945 roku XIX wieczny pałac w Grzmiącej (niem. Gramenz) o znacznie większej niż obecny budynek kubaturze, rozplanowany został w kształcie litery „L”. Jego dłuższe, północne skrzydło usytuowane było równolegle do bramy. To tutaj, na osi elewacji znajdował się ryzalit z głównym wejściem oraz kolisty klomb z podjazdem dla powozów. W miejscu dawnego skrzydła południowego, dzisiaj znajduje się biurowiec Urzędu Gminy. Na początku XX wieku do ściany szczytowej południowego skrzydła przylegała jeszcze parterowa oficyna.

Pałac o klasycyzującym wystroju miał dwie kondygnacje z poddaszem, stromy, kryty dachówką dwuspadowy dach, przesłonięty attyką na ścianach podłużnych. Pałacowe mury od strony wschodniej przylegały do prostokątnego, otoczonego fosą grodziska. Do dzisiaj, choć w środku znajduje się gospodarstwo rolne, doskonale zachowała się fosa oraz wały.

Po wojnie majątek najpierw był eksploatowany przez Armię Czerwoną. Pod sowiecką pieczą znajdowało się w sumie 625 ha (dane z 1946 r.), w którym pracowali głównie Niemcy. Jakiś czas potem majątek został przejęty przez PGR. W tym czasie pałac był już ruiną.

W 1959 roku w Grzmiącej powołano Rolniczy Rejonowy Zakład Doświadczalny - jedyny tego typu zakład w ówczesnym województwie koszalińskim, zaopatrujący gospodarstwa państwowe w kwalifikowany materiał roślinny i zarodowy hodowlany. W 1961 r. w miejscu dawnego, południowego skrzydła pałacowego, stanął dwukondygnacyjny biurowiec RRZD z poddaszem użytkowym.

Charakterystycznym elementem architektonicznym obiektu z czterospadowym, stromym dachem są ulokowane na poddaszu rzędy lukarn z półkolistymi daszkami. Ascetyczna i surowa forma architektoniczna nawiązuje do odchodzącego już w tym czasie w niebyt stylu zwanego socrealizmem. W 1998 r. budynek stał się siedzibą Urzędu Gminy oraz Rady Gminy.

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą).