Kościół pw. bł. Teresy Ledóchowskiej w Białowąsach

Reprodukcja cyfrowa, format a3. Gramatura papieru min. 300 g, oprawione w antyramę.

Gwarancja jakości i zgodności z oryginałem, zapewniona przez autora.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • Cena katalogowa: 49,00 zł
  • Rabat: -8,00 zł
  • 41,00 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

Legenda głosi, że kościół pw. bł. Teresy Ledóchowskiej w Białowąsach stoi na dawnym miejscu kultowym pogańskich Pomorzan. Zniemczona nazwa tej miejscowości Balfanz, wywodzi się od określenia bialy wons. Miniaturowy kościółek, to dawna kaplica grobowa tutejszego właściciela majątku Kazimierza Ottona von Glasenappa, sędziego grodzkiego białogardzkiego, którego szczątki spoczywają tam do dzisiaj zbudowany został w 1689 r. Obok niego w krypcie pod nawą znajduje się 20 barokowych trumien ze zmumifikowanymi zwłokami Glasenappów zmarłych w latach 1674-1710. Wieża pochodzi z 1697 r.
Już po zakończeniu wojny wszystkie trumny zostały pootwierane a zwłoki wyrzucone i sprofanowane przez poszukiwaczy skarbów. Legenda głosi, że ci którzy tego dokonali zmarli w ciągu kilku miesięcy.
Świątynia usytuowana została na wzgórzu na osi alejki prowadzącej do pałacu. Niegdyś bogate wyposażenie barokowe - ołtarz, ambonę i chrzcielnicę wywieziono do pobliskiego Krosina. Wnętrze jest jednoprzestrzenne kryte psudokolebką. Przy wejściu od strony kruchty empora organowa wsparta na dwóch spiralnych kolumnach.
Kościół został poświęcony 8 maja 1961 r. Kościół otaczają stare lipy oraz dęby. Na współczesnej konstrukcji dzwonnicy, zachował się do dzisiaj dzwon wykonany w 1829 r. w szczecineckiej ludwisarni Schumachera.

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą). Doskonała gramatura papieru - min 300 g.