Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Trzebiechowie

Reprodukcja cyfrowa, format a3. Gramatura papieru min. 120, oprawione w antyramę.

Gwarancja jakości i zgodności z oryginałem, zapewniona przez autora.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • Cena katalogowa: 49,99 zł
  • Rabat: -8,00 zł
  • 41,99 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

Znalezienie położonego na uboczu Trzebiechowa kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej nie jest łatwe. Polna dróżka prowadzi po obrzeżach wsi, a następnie skręca wzdłuż starego cmentarza. Przykościelny teren na którym oprócz trawy niczego nie ma, wtłoczony jest w kącie wyznaczanym przez stalowe ogrodzenie tutejszego pałacu i założenia parkowego.


Neogotycka świątynia ufundowana przez właścicieli tutejszego majątku rodzinę Krause, pochodzi z drugiej połowy XIX w. Wzniesiono ją na rzucie prostokąta. Od wschodu do nawy przylega pięcioboczne prezbiterium, a od zachodu trójkondygnacyjna wieża o planie kwadratu, zwieńczona czworobocznym ostrosłupowym dachem przechodzącym w ośmioboczną iglicę. Jej szczyt zdobi przepiękny, wsparty na dużej kuli krucyfiks.
Wieżę po jej obu stronach flankują trójboczne klatki schodowe z zabiegowymi schodami prowadzące na emporę. Boczne ściany zostały zaakcentowane trzema ostrołukowymi oknami z laskowaniami oraz symetrycznie rozmieszczonymi, dwuuskokowymi przyporami. Na ścianie frontowej równolegle do spadku dachu a także na ścianach bocznych pod gzymsem okapowym znajduje się ceglany fryz z bardzo delikatnym ornamentem. Dach na nawą stromy dwuspadowy wsparty na więźbie o konstrukcji wieszarowej.
Jednoprzestrzenne wnętrze zdobią sklepieniama krzyżowe. Prezbiterium od nawy oddziela ostrołuk. Z dawnego wyposażenia oprócz pochodzącej z 1866 roku neogotyckiej chrzcielnicy nic się nie zachowało. Kościół po wojnie przejęty został przez Sowietów, a w 1947 przez PGR Grzmiąca. W tym czasie pełnił rolę magazynu sprzętu wodnego. W latach 70. planowano urządzenie w jego wnętrzu owczarni.
Kres barbarzyńskiego traktowania świątyni nadszedł dopiero w 1981 roku. To wówczas przekazano ją parafii rzymsko-katolickiej. Jego wnętrze przez tan czas, łącznie z emporą organową a także - jak twierdzą znawcy - imponująca polichromią ze sceną złożenia Chrystusa do grobu, zostało dokumentnie zniszczone. 11 grudnia 1981 r. kościół został poświęcony. Od tego też czasu prowadzone są w nim prace remontowe. W 1992 zamontowano nową emporę i odnowiono wnętrze.

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą).