Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego w Radaczu

Reprodukcja cyfrowa, format a2. 42.4 x 59.8 cm! Gramatura papieru min. 300, oprawione w antyramę.

Gwarancja jakości i zgodności z oryginałem, zapewniona przez autora.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • szt.
  • Cena katalogowa: 79,99 zł
  • Rabat: -16,00 zł
  • 63,99 zł

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

Szachulcowej konstrukcji kościół w Radaczu pw. św. Maksymiliana Kolbego, wybudowano w latach 1742-1744 r. Była to fundacja rodu von Kleistów. Świątynia jest orientowana, oparta na rzucie prostokąta z trójbocznym prezbiterium.
Charakterystycznym elementem, oprócz ryglowej konstrukcji ścian nawy (wypełnienie stanowi cegła ceramiczna), jest niewielka o kwadratowej podstawie wieża. Na jej osi znajduje się przesklepione ostrołukiem główne wejście. Wieża od strony wschodniej ma konstrukcję ryglową, zaś od zachodu ceglaną. Na wysokości drugiego piętra znajduje się dzwonnica, zaakcentowana od frontu dwoma łukowymi oknami. Okna od niepamiętnych czasów zabite są deskami. Niegdyś w ich osi znajdował się zegar. Obecnie jest to już tylko mocno przerdzewiała blacha. Dawny cyferblat nosi ślady licznych przestrzelin pochodzących jeszcze z czasów ostatniej wojny. Na wieży ukryty jest neobarokowy dzwon z 1891 roku, wykonany w ludwisarni Voss und Sohn w Szczecinie.
Wnętrze współczesne, jednoprzestrzenne ze drewnianym stropem zwierciadlanym obitym sklejką. Ściany od środka zostały obmurowane cegłą licówką. Nad nawą dach dwuspadowy kryty dachówką ceramiczną a nad prezbiterium trójpołaciowy.
Najbardziej efektownych i pięknym obiektem wyposażenia kościoła przez 242 lata była ambona przerobiona przez von Kleistów z trzech karet Jana III Sobieskiego. Po śmierci króla Jana III Sobieskiego, jego syn Jakub przywiózł powozy z pałacu wilanowskiego do Oławy. W połowie XVIII wieku Śląsk został zdobyty przez wojska pruskie, a ich dowódca, generał hrabia Henning von Kleist, zrabował je przywożąc do swojej rezydencji w Radaczu.
Stan techniczny kościoła od czasu już jego konsekracji, która miała miejsce dopiero 7 grudnia 1975 r., jest katastrofalny.
Po wojnie kościół wraz z tutejszym majątkiem przejęli Rosjanie. Potem aż do 1975 r. użytkowany był przez tutejszy PGR jako... magazyn. Jeszcze do 1946 r. kościół znany był z tego, że jego wnętrze zdobiła, przebudowana z karet paradnych Jana III Sobieskiego ambona. Król otrzymał je w darze od cesarza austriackiego po zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem. Królewskie powozy trafiły tutaj w 1742 r. za przyczyną gen. mjr Aleksandra Kleista. Był to jego łup wojenny z wojny prusko - austriackiej z 1791. Karety zostały zrabowane z pałacowej wozowni w Oławie. Pan na Radaczu, jako dziękczynienie za wyjście cało z bitwy pod Moliwitz postanowił wybudować, tuż przy swojej rodowej siedzibie, kościół, a tam zaś z królewskich karet zmontować ambonę.
Po wojnie kazalnica najpierw trafiła do... szczecineckiego ratusza, następnie do słupskiego muzeum, a potem do Warszawy i już tam została... Tuż za kościołem odseparowane od otoczenia siatką i bujnymi krzewami, znajdują się ruiny po zniszczonym w latach 90. pałacu.

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą). Doskonała gramatura papieru - min 300 g.