Majątek w Dalęcinie

Reprodukcja cyfrowa, format a2. 42.4 x 59.8 cm! Gramatura papieru min. 300, od razu oprawione w antyramę.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • Cena katalogowa: 79,99 zł
  • Rabat: -20,00 zł
  • 59,99 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

Pierwsza wzmianka o Delęcinie (niem. Dallentin) pojawiła się już w 1389 roku jako lenno rodu von Kleist. Potem majątek trafił w ręce rodu von Ramel, a pod koniec XIX w. po parcelacji, wieś stała się własnością rodziny von Glasenapp. Po wojnie do 1948 roku majątek liczący ok. 200 ha był zarządzany przez Armię Czerwoną.

Na terenie dawnego zespołu dworsko-folwarcznego dzisiaj znajduje się współczesna substandardowa zabudowa. Z dawnego założenia, przy wjeździe na posesję zachowały się dwa murowane słupy dawnej bramy. Wprawdzie w ostatnim czasie zostały gruntownie odnowione, ale sądząc po kapitelach obu kolumn - niezbyt fortunnie. Pochodząca najprawdopodobniej z XIX wieku brama, składa się z dwóch masywnych kolumn, których trzony zostały wykonane z czerwonej cegły ceramicznej z główkowym wątkiem. Tego rodzaju wiązanie murów stosowano przy budowie fortec. Zastosowanie go w tym miejscu wydaje się niezwykle racjonalne zważywszy, że przez bramę przejeżdżały ciężkie maszyny rolnicze i pojazdy.

Przysadziste i masywne trzony obu kolumn mają ok. 130 cm wysokości. Wsparte są na ceglanych bazach z kilku warstw cegieł, a poniżej gruntu na podbudowie z obrobionych polnych kamieni. Czworokątną, rzeźbioną głowicę w kolumnach, ze wszystkich boków dekorują podwójne girlandy z liści dębu. Całość wieńczy w wielobocznej formie- abakus. Tylko na kolumnie od strony południowej zachowało się jej oryginalne zwieńczenie przedstawiające, rzeźbę spoczywającego lwa – być może niegdyś z tarczą herbową.

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą).