Nieistniejący kościół w Mosinie

Reprodukcja cyfrowa, format a2. 42.4 x 59.8 cm! Gramatura papieru min. 300, oprawione w antyramę.

Gwarancja jakości i zgodności z oryginałem, zapewniona przez autora.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • Cena katalogowa: 79,99 zł
  • Rabat: -20,00 zł
  • 59,99 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

To świątynia... której nie ma. Znajdowała się w Mosinie, wsi leżącej na opłotkach Szczecinka. Dzisiaj nie ma po niej nawet najmniejszego śladu. Znajdowała się kilkadziesiąt metrów na południe, od skrzyżowania z drogą prowadzącą w kierunku Jelenina.
Mosina to typowa ulicówka – ze zwartą zabudową usytuowaną po obu stronach drogi. Kościół ulokowany był równolegle do osi drogi, w miejscu dzisiejszego trawnika i przystanku autobusowego.
Była to budowla w stylu neogotyckim, orientowana (ołtarz od strony wschodniej), o prostokątnym planie nawy i pięcioboczną absydą (prezbiterium). W szczecineckim archiwum zachował się projekt z 1866 r. Budowniczym kościoła był inspektor budowalny Bleeck, ten sam który zaprojektował kościoły w Gwdzie Wlk. a także w Kusowie i Sporem. Nie jest więc przypadkiem, że architektura kościoła w Mosinie bardzo mocno zbliżona była do świątyń w Kusowie i Sporem.
Jej charakterystycznym elementem jest fronton z dwiema narożnymi lizenami i osiowym ceglanym ryzalitem zwieńczonym wyciągniętą ponad kalenicę, sygnaturką. Tamże znajdowały się dwa przesklepione ostrołukiem otwory na dzwony. Na wysokości piętra umieszczone było koliste okno lub jedynie blenda. Wnętrze przesklepione było drewnianym łamanym stropem. Na jego osi znajdowały się drewniane dekoracyjne wieszary.
Prezbiterium, jak wynika to z projektu, przykryte zostało ceramicznym sklepieniem żagielkowym. Od nawy oddzielał go tęczowy łuk. Ściany podłużne w całości wykonano z kamienia. Jedynie ościeża czterech ostrołukowych okien po każdej stronie licowane były z cegłą.
Przy wejściu znajdowała się drewnianej konstrukcji empora organowa wsparta na słupach.
Kościół został wybudowany w 1866 roku. Najprawdopodobniej w pierwszych powojennych latach świątynia nie została przejęta przez parafię. Po 1949 roku było już za późno, ponieważ aż do 1956 roku komuniści, uważając że status prawny kościoła katolickiego nie jest uregulowany i przedwojenny konkordat już nie obowiązuje, wstrzymały przekazywanie ewangelickich świątyń. Neogotycki kościółek stopniowo obracał się w ruinę, a z czasem został rozebrany.
We wsi z ważniejszych przedwojennych budynków zachowała się jedynie gospoda a także szkoła. Kilka lat temu został rozebrany młyn, będący już w złym stanie technicznym.
Na rysunku wygląd kościoła przedstawiłem na podstawie projektu oraz bardzo niedoskonałej fotografii z okresu międzywojennego. Otaczająca zabudowa narysowana została w takiej formie jaka przetrwała do dzisiaj.

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą). Doskonała gramatura papieru - min 300 g.