Pałac w Juchowie

Reprodukcja cyfrowa, format a3. Gramatura papieru min. 120, oprawione w antyramę.

Gwarancja jakości i zgodności z oryginałem, zapewniona przez autora.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • Cena katalogowa: 55,00 zł
  • Rabat: -8,00 zł
  • 47,00 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

Juchowo (niem. Juchow) założyli w 1570 r. bracia Asmus i Aleksander Kleist. W 1874 roku majątek został odkupiony przez Augusta Denniga i jego dwóch synów.

Pałac powstał w czasie, kiedy właścicielem wsi był jeszcze Wilhelm von Kleist i jego żona hrabina Ida Seydewitz. To właśnie za jej przyczyną dotychczasowym dwór został wzbogacony o dwa skrzydła wykonane z czerwonej cegły. Obiekt, o nieco bajkowej scenografii, powstał na planie w kształcie litery „U”. Każde z trzech skrzydeł zostało zbudowane w innej konwencji architektonicznej. Najbardziej charakterystyczne jest skrzydło środkowe z dwiema cylindrycznymi wieżami.

W skrzydle zachodnim mieściły się pokoje, a w środkowym biblioteka, po księgozbiorze szczecineckiego gimnazjum, druga co do wielkości w dawnym powiecie. Całe założenie wraz z 8 hektarowym parkiem krajobrazowym powstawało przez 10 lat. Projektantem parku był książę Herman Pϋckler-Muskau, jeden z najsławniejszych w tamtym czasie twórców założeń ogrodowych. Kompozycja przestrzenna została oparta o istniejące warunki naturalne tj.: stoki, potok wypływający z jeziora, podmokłe łąki i las bukowo-dębowy. W XIX w. park został wzbogacony o gatunki roślin obcego pochodzenia

Po wojnie pałac został przejęty przez PGR oraz (do 1960 r.) szkołę podstawową. W 1991 roku, mocno już zdewastowany pałac, skomunalizowano, a następnie sprzedano. Nowy właściciel przy biernej postawie konserwatora zabytków, doprowadził go do całkowitej ruiny. W 2019 został przejęty przez starostwo. Obecnie jest to ruina.

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą).