Pałac w Trzebiechowie

Reprodukcja cyfrowa, format a2. 42.4 x 59.8 cm! Gramatura papieru min. 300, od razu oprawione w antyramę.

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest Jest
  • szt.
  • Cena katalogowa: 79,99 zł
  • Rabat: -20,00 zł
  • 59,99 zł

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Potrzebujesz innego formatu? Daj znać! 

Wyślij wiadomość: redakcja@temat.net

Pałac w Trzebiechowie (niem. Buchwald) wdziany od strony nadjeziornej skarpy. Rysunek powstał na podstawie archiwalnego zdjęcia. Pałac od szeregu lat jest niedostępny – znajduje się w prywatnych rękach. Gęsta zieleń, płoty oraz urozmaicona rzeźba terenu skutecznie przesłaniają widok na budynek. Jedynie od strony dawnego gospodarstwa można dojrzeć ścianę szczytową oraz podjazd od strony północnej.

Względnie dobrze zachowana do naszych czasów eklektyczna budowla ulokowana została przy jeziornym brzegu w otoczeniu 8 hektarowego, naturalistycznego parku. Tutejsze grunty najprawdopodobniej należały niegdyś do rodziny von Glasenapp. W połowie XIX wieku jego właścicielami została rodzina Krause. To właśnie z tych czasów oprócz ich siedziby, pochodzi imponujący zespół budynków gospodarczych tworzących potężny czworobok. Szczególną uwagę zwraca neogotycka stajnia i obora.

Pałac z charakterystycznym, centralnie usytuowanym ryzalitem, wieżą zwieńczoną blankami i krenelażem, schodkowymi szczytowymi ścianami oraz loggią od jeziora, zwrócony jest główną fasadą na stronę północną. Na poziomie parteru, za trzema przesklepionymi półkolistymi nadprożami oknami weneckimi, znajduje się obszerna sala z kominkiem i stropem belkowym.

Eklektyczna budowla, w której elementy neogotyckie przeplatają się z neorenesansowymi, wzniesiona została na planie zbliżonym do czworokąta. Oś założenia tworzy kwadratowa wieża zwieńczona krenelażem i narożnymi sterczynami. Te ostatnie swoim kształtem mocno zbliżone są do tych ulokowanych na wieży i murach szczecineckiego ratusza. Poniżej wieży, centralny ryzalit z krenelażem i tarasem po jej obu stronach flankują trzypiętrowe ryzality zwieńczone szczytami schodkowymi. Każdy z ryzalitów w poziomie parteru akcentują pięcioboczne wykusze z tarasami na wysokości pierwszego piętra. Przeciwległe, dwupiętrowe skrzydła na wysokości dwuspadowego krytego blachą dachu, urozmaicają lukarny z trójkątnymi szczytami.

Budynek jest w całości podpiwniczony. Ściany przyziemia do wysokości cokołu wykonane zostały z obrobionego kamienia lub piaskowca. O zamożności właściciela majątku świadczy znaczna jak na pomorskie warunki, kubatura pałacu wynosząca ok. 19 tys. m sześciennych przy 3,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

Od południa, za obszernym tarasem rozciąga się duża, nadjeziorna polana. Dalej już w mocno urozmaiconym terenie, przepięknie rozplanowany park krajobrazowy z dziesiątkami pomnikowych drzew. To tam można zobaczyć grupę 11 lip przy drodze do Wierzchowa oraz trzy dęby o obwodach od 375 do 485 cm. Park został na przełomie XIX i XX w rozbudowany do 70,6 ha.

Niemiecka nazwa Trzebiechowa brzmiała Buchwald lub Buchwalde, co oznacza bukowy las. Na potrzeby budowy założenia pałacowego wybudowana została nawet cegielnia. W 1900 r. właścicielem majątku był von Krause, a od 1932 jego córka Elsa von der Planitz. Po wojnie przez pierwsze dwa lata majątkiem zarządzała Armia Czerwona. Potem całość przejął PGR w Grzmiącej, a w 1981 w Wierzchowie. W pałacu przez jakiś czas był m.in. ośrodek szkoleniowy pracowników rolnych. Latem w pałacu organizowano kolenie letnie dla dzieci pracowników bielskiej „Befamy", stadnina koni, SHR. Ostatnim właścicielem był ZUS Koszalin. Potem, zanim w latach 90. trafił w prywatne ręce, pałac przez kilka lat stał opuszczony.

Zależy nam na tym, żeby reprodukcja wyglądała estetycznie. Dlatego każda z nich oprawiona jest od razu w antyramę (spód - płyta, wierzch z dobrej jakości pcv, powleczone folią zabezpieczającą).